Plastikowy lingam, czyli dobrodziejstwa globalizacji
Europa od dawna stara się opanować plagę śmieci, zwłaszcza śmieci plastikowych, które powoli duszą planetę; w Polsce sprawa stała się gorąca stosunkowo niedawno, ale wielu, zwłaszcza młodych ludzi, od dawna już segreguje domowe odpady. Stajemy się coraz bardziej świadomi tego, że Ziemia ma ograniczoną powierzchnię, a dziury w niej ograniczoną pojemność.
Bardziej godnie nosić spodnie
Wyruszyłeś w świat zasmakować przygody gdzieś na innym kontynencie.
Pojawiasz się w miejscu nowym, obcym, odmiennym. Jesteś tu gościem, o czym często zapominasz. Nie możesz się szarogęsić, co często chętnie robisz. Wielu turystów pielęgnuje pogląd, że skoro się płaci to się wymaga. Oczywiście, że nie jest to pogląd sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem. Płacę za pokój z klimatyzacją, wymagam, żeby działała.
Rekin zabił młodego surfera
Nie, nie w Indiach. U wybrzeży Australii. Wyliczyłam, że jakiś rekin zabija jakiegoś człowieka (u wybrzeży Australii) średnio co 44 miesiące. Ile rekinów zabiją w tym czasie ludzie? Nie zamierzam, bynajmniej, stawać po stronie wrażej rasy. Ot, zwykła matematyczna konstatacja.
Ogrody zoologiczne
Podczas swoich wojaży po Indiach Szerokopojętych odwiedziłam cztery ogrody zoologiczne: w Dhace, Kathmandu, Lahore i Madrasie. Tak się złożyło, że nie tylko w czterech różnych miastach, ale i w czterech różnych krajach.
Jak to się pisze, jak to się mówi, czyli geograficzne łamańce językowe
Dyskusje, jakie toczymy na temat pisowni, wymowy i odmiany nazw geograficznych i innych nazw własnych, pewnie nigdy się nie skończą. Jak się okazuje nic nie jest tu aż tak oczywiste, jakby się wydawało.
Nasza Dziklandia
Nawet, gdy odznaczasz się ogromną tolerancją, a do wyjazdu przygotowujesz się skrzętnie, gromadząc wiedzę, wertując strony internetowe i przeglądając albumy, nawet, jeśli wysłuchasz opowieści innych turystów czy podróżników i wydaje ci się, że jesteś przygotowany(przygotowana) na wszystko, nie unikniesz szoku, złości, rozczarowania, zniecierpliwienia.
Kick, czyli jak nie należy robić filmów
Dawno temu, podczas kolejnych obchodów święta Diwali w Krakowie, odbyła się projekcja filmu Raja Hindustani (Dharmesh Darshan, 1996), wzbudzając bardzo duże zainteresowanie, w tamtych bowiem czasach Bollywood nie był jeszcze w Polsce popularny. Kiedy podczas seansu zaśmiewaliśmy się ze znajomymi do łez z finałowej sceny przerzucania się noworodkiem
Kailash i Malala
Pokojową Nagrodę Nobla przyznano po raz pierwszy w 1901 roku. Otrzymywali ją politycy, działacze społeczni, prezydenci, aktywiści, wszyscy, którzy według Norweskiego Komitetu Noblowskiego, pięcioosobowego gremium powoływanego spośród zasłużonych norweskich intelektualistów i polityków, na tyle przysłużyli się ludzkości, że zasługują na wyróżnienie uważane często za „najbardziej prestiżową nagrodę świata”.
Bollywood to nie tylko piosenki
Polskiej premierze filmu Nieustraszona Pradeepa Sarkara powyższe stwierdzenie towarzyszy jak cień. Słusznie, jak się bowiem okazuje, pozbawienie dzieła piosenek i poruszenie poważnego tematu zupełnie nie stoją na przeszkodzie bollywoodzkiej formule, która, mimo pieczołowitych zabiegów, mających podkreślić gotowość mainstreamowych gwiazd na coraz to nowsze wyzwania aktorskie, pozostaje niezmieniona. Najbardziej rażąca jest w Nieustraszonej ta właśnie próba wmówienia widzowi, być może tylko przez polskich dystrybutorów, że ma on oto do czynienia z „zaangażowanym i brutalnym feministycznym kryminałem”, który zastąpił rzewne, rozśpiewane historyjki, od lat, rzekomo nieprzerwanie, królujące na ekranach subkontynentu.
-
Miejsca z naszych tras
- BANGLADESZ
- BHUTAN
- INDIE Złoty Trójkąt
- INDIE Południowe
- INDIE Północne
- NEPAL
- SRI LANKA
Informacje praktyczne
- UBEZPIECZENIE
- WIZY
- Indie Szerokopojęte - ogólne
- info praktyczne - Indie
- info praktyczne - Nepal
- info praktyczne - Sri Lanka
Dowiedz się więcej
- o kulturze i obyczajach
- o świętach i festiwalach
- o ciekawych miejscach
- od kuchni
- teksty różne