LK Profilaktyka zdrowotna

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Szczegółowych informacji udzielają specjalistyczne poradnie szczepień. Dużo pożytecznych informacji można uzyskać na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl. Lekarze pierwszego kontaktu miewają różne podejście do tematu szczepień, co wskazuje, że nie ma „jedynie słusznego” postępowania w tej materii.

Większość Sri Lanki znajduje się w strefie malarycznej, z wyłączeniem kilku obszarów, między innymi Colombo. Aby ustrzec się przed ewentualnymi ukąszeniami komarów roznoszących malarię, należy używać środków odstraszających insekty, zakrywać ciało, szczególnie po zmierzchu. Ewentualne zażywanie leków przeciw malarii należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów leków antymalarycznych, które w większości zaczyna się zażywać jeszcze przed wyjazdem. Perfumy i płyny po goleniu pachną atrakcyjnie również dla komarów.

W miejscowych aptekach można kupić wszystkie typy lekarstw, jednak niektóre specyfiki mogą występować pod inną nazwą niż w Europie, dlatego leki zażywane w trybie ciągłym należy w wystarczającej ilości zabrać ze sobą.

Podczas upałów należy dużo pić, żeby uniknąć odwodnienia i nie narazić się na udar słoneczny. Mieszkańcy Sri Lanki piją wodę z kranu, natomiast turyści powinni pić wodę po przegotowaniu lub butelkowaną, ze względu na różnice we florze bakteryjnej. Podobnie lepiej nie pić napojów z lodem niewiadomego pochodzenia.

LK Przepisy prawa i celne

Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Przemyt i posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie). Okres oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe w tych i innych sprawach z zakresu prawa karnego mogą trwać latami przy zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec osób oskarżonych.

Na Sri Lankę nie można wwozić materiałów pornograficznych. Nie wolno wywozić koralowca (trzeba mieć specjalne pozwolenie), niektórych muszli, niektórych gatunków drewna bez rachunku, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt. Na wywóz antyków, czyli przedmiotów liczących ponad 50 lat, a także wyrobów pochodzenia zwierzęcego i morskiego, trzeba mieć specjalne pozwolenie. Jeśli zakupiliśmy kamienie szlachetne należy mieć ze sobą paragon.

Za nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych grozi kara grzywny.

LK Bezpieczeństwo

Lankijczycy to przyjaźni ludzie, zdarzają się drobne kradzieże, ale rzadziej niż w innych krajach azjatyckich. Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów.

 

Dokumenty, pieniądze, karty kredytowe powinny być schowane, cenną biżuterię najlepiej pozostawić w domu. Zalecane jest zeskanowanie ważnych dokumentów i wysłanie ich na własny adres mailowy, żeby w razie utraty oryginału można było mieć dostęp do kopii.

Należy uważać na ruch uliczny. Na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny, a i kierowcy nie należą do najostrożniejszych.

LK Pogoda i ekwipunek

POGODA I EKWIPUNEK

Na Sri Lance panuje klimat tropikalny z dwoma porami deszczowymi, na południu od maja do sierpnia i na północy od października do stycznia.

Ogólne warunki klimatyczne w stolicy Colombo można sprawdzić np. tutaj:

https://www.timeanddate.com/weather/sri-lanka/colombo/climate (po angielsku)

https://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-kolombo,cId,50368  (po polsku)

https://www.accuweather.com/pl/lk/colombo/311399/july-weather/311399  (po polsku)

 

Ze względu na wysokie temperatury zaleca się noszenie przewiewnych bawełnianych ubrań.

Sri Lanka jest krajem o konserwatywnych obyczajach, dlatego noszenie przez kobiety szortów poza plażą, bluzek z głębokim dekoltem oraz opalanie się topless, może spowodować nieprzyjemne zaczepki ze strony miejscowych mężczyzn.

W części zwiedzanych obiektów należy zdejmować obuwie, wolno natomiast chodzić w skarpetkach, co może być wybawieniem przed stąpaniem po rozgrzanych od słońca kamiennych posadzkach.

Proszę nie zapomnieć o zaopatrzeniu się w:

  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania z dobrym filtrem
  • środek przeciw komarom
  • nakrycie głowy
  • lekkie, wygodne obuwie, podczas pobytu w ośrodku Ajurwedy najlepiej sprawdzają się gumowe albo plastikowe klapki

LK Elektryczność

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie elektryczne: 230 V; 50 Hz.

Na terenie Sri Lanki spotkamy gniazdka elektryczne 3 różnych typów, dlatego dobrze zaopatrzyć się w przejściówkę.

LK Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Sri Lanką wynosi  +3,5 godziny podczas obowiązywania w Polsce czasu letniego oraz  + 4,5 godziny  podczas zimowego.

LK Łączność międzynarodowa

Numer kierunkowy na Sri Lankę to  +94.

W kraju roaming działa bez zarzutu, ale ceny za połączenie są bardzo wysokie. Bezpłatny Internet dostępny jest w większości hoteli, więc swobodnie można korzystać z różnych komunikatorów.

LK Waluta i wymiana pieniędzy

Walutą Sri Lanki jest rupia (LKR), która dzieli się na 100 centów.

W obiegu znajdują się banknoty o nominałach:

Rs. 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000 oraz monety o nominałach: Rs. 1, 2, 5 (czasem można jeszcze spotkać drobniejsze monety, ale rzadko)

Wymiany walut można dokonać w oficjalnych punktach wymiany, po okazaniu paszportu. Najlepiej wymienić całą gotówkę jaką się przeznaczyło na pobyt na Sri Lance od razu po przylocie na lotnisku. Po wyjściu z kontroli bagażu jest kilkanaście kiosków, w których można szybko, bezpiecznie i po dobrym kursie wymienić pieniądze. Kwitek z wymiany należy zachować. Hotelowe punkty wymiany mają zwykle bardzo niekorzystny przelicznik, podobnie jak większe restauracje i sklepy. Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania kwitu poprzedniej wymiany oraz paszport. Można tego dokonać w oficjalnych punktach wymiany. Ponieważ zarówno wwóz, jak i wywóz waluty krajowej jest zabroniony, w sklepie wolnocłowym na lotnisku nie ma możliwości płacenia lokalną walutą, ani wymiany pieniędzy. W lepszych sklepach można płacić kartami płatniczymi i kredytowymi.

Aktualny kurs wymiany można sprawdzić np. na stronie www.xe.com

LK Wydawanie pieniędzy

Na Sri Lance można kupić wiele pamiątek. Bogactwo oferty zaspokoi wszelkie gusta: od drewnianych figurek słoni, niezwykłych masek,  bawełnianych tkanin, rzeźb z drewna, kamienia, kości słoniowej, laki, po kamienie szlachetne - szafiry, rubiny i biżuterię. W Colombo można też kupić tanią markową odzież.

Najczęściej turyści przywożą kolorowe maski, tradycyjnie wykorzystywane podczas przedstawień tanecznych oraz podczas ceremonii egzorcyzmów. Wiele z nich przedstawia demony o dzikim spojrzeniu, ognistych włosach i straszliwych obliczach. Bardzo popularne są również drewniane rzeźby wykonane z różnych rodzajów drewna (m.in. z hebanu, mahoniu, drewna tekowego, sandałowego, satynowego) najczęściej przedstawiające słonie, a także Buddę.

Na Sri Lance można również zakupić batiki, materiały powstające w procesie nakładania wosku na tkaninę w miejscach, które nie mają być zafarbowane. Czynność powtarza się wielokrotnie. Z takiego materiału szyje się ubrania oraz makaty.

Portugalczycy sprowadzili na Cejlon sztukę koronkarską, która również widoczna jest na rynku pamiątkarskim.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także przedmioty z metalu, takie jak mosiężne ceremonialne lampy, tace, przedmioty dekoracyjne. Zaś z laki wytwarza się szkatułki, misy i inne przedmioty.

Prosimy nie kupować „morskich pamiątek”, bo to przyczynia się do niszczenia i tak już zagrożonego środowiska wodnego, a przywóz muszelek, czy koralowców jest w Europie zabroniony.

Najdroższe pamiątki to zazwyczaj kamienie szlachetne, z których Cejlon był znany już w czasach biblijnych (król Salomon sprowadzał je stąd, by zachwycić nimi królową Saby). Można tu kupić szafiry, rubiny, granaty, ametysty, cyrkony, kocie oczy, kamienie księżycowe. Najpewniejsze są sklepy będące członkami Lankijskiego Stowarzyszenia Handlu Kamieniami Szlachetnymi (Sri Lanka Gem Traders Association) lub Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolorowych Kamieni Szlachetnych (International Coloured Gemstones Association). Kamień należy obejrzeć w świetle sztucznym i naturalnym. Kupując biżuterię, powinno się odebrać kwit z wyszczególnioną wagą złota i kamieni. Aby zakup był pewny, najlepiej być znawcą kamieni szlachetnych.

Na Sri Lance można również znaleźć ciekawe artykuły medycyny naturalnej ayurwedy  - kremy, olejki, maści, pastylki, lekarstwa.  

Jednak najlepszym prezentem jest oczywiście herbata. Osoby, które chcą wybrać herbatę najwyższej jakości, poleca się wizytę w sklepach Mlesna (Kolombo, Kandy). Warto kupić też dobre przyprawy.

 

Należy pamiętać o zwyczaju targowania się o ceny. Niejednokrotnie sprzedawcy podając pierwszą cenę znacznie ją zawyżają. Poza dużymi sklepami ze stałymi cenami można i trzeba się targować, szczególnie kupując pamiątki. Podjęcie dyskusji na temat ceny towaru oznacza dla sprzedawcy wyraźną chęć zakupu i po wynegocjowaniu odpowiadającej nam ceny bardzo niestosowne jest wycofywać się z transakcji. Nie targujemy się w restauracjach, sklepach z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi itp.

 

Podobnie jak w innych krajach azjatyckich, napiwek jest nieodłącznym elementem zapłaty za jakąkolwiek usługę. Zwykle płaci się nie za to, że usługa została dobrze wykonana, ale za to, że w ogóle doszła do skutku. Napiwków spodziewają się między innymi: miejscowy pilot i kierowca, obsługa hotelowa i kelnerzy w restauracjach.

LK Lokalna kuchnia

Ta egzotyczna wyspa słynie przede wszystkim ze znakomitych cejlońskich herbat. Kuchnia najbardziej przypomina tą, z która możemy się spotkać w Indiach. Jest bardzo pikantna, żeby nie powiedzieć - ognista. Taki charakter nadają jej bardzo różne mieszanki przypraw. Nalbardziej typowe danie kuchni lankijskiej to curry z ryżem. Do tego dodaje się wołowinę, kurczaka, rybę lub kraby i warzywa, a czasem wszystkie te składniki naraz.

Szczerze powiedziawszy, Rice and Curry nie jest przysmakiem każdego, a już na pewno nie stanie się nim podczas krótkiego urlopu. W dużych hotelach potrawę tę serwuje się tylko w wyjątkowych przypadkach. Mimo to byłoby ogromną stratą nie spróbować jej, choć raz. Devilled Shrimps: krewetki z chili - danie dla osób, które lubią pikantne przyprawy. Hoppers: popularna zakąska na Sri Lance. Cienki, okrągły placek ryżowy z mlekiem kokosowym. Jako egg-hoppers - również z jajkiem sadzonym W lepszych restauracjach dostępna jest kuchnia europejska.

LK Kontakt do polskiej placówki dyplomatycznej

Sri Lanka podlega kompetencjom terytorialnym Ambasady w Delhi

Ambasada RP w Nowym Delhi

adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, Nowe Delhi 110 021
telefon: + 91 11 414 96 900
e-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Nowym Delhi 

adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, Nowe Delhi 110 021
telefon (dni robocze w godzinach 13:30 - 15:00): + 91 11 414 96 904+ 91 11 414 96 992+ 91 11 414 96 975
e-mail: nowedelhi.konsul@msz.gov.pl
godziny przyjmowania: poniedziałek - piątek w godz. 09:00 - 16:00

W sprawach skarg i wniosków Kierownik Wydziału Konsularnego – Konsul RP przyjmuje w środy w godz. 14:00 – 15:00 po wcześniejszym umówieniu się drogą mailową. 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.