Dlaczego Indie?
Indie - ABHANERI
W małym miasteczku Abhaneri znajdziemy bardzo ciekawy przykład myśli inżynieryjnej dawnych Indii. Chand Baoli to murowana studnia powstał w IX wieku, należąca do największych i najgłębszych w całym kraju. Jej głębokość sięga 30 m, a żeby dotrzeć na sam dół należy pokonać 3500 stopni.
Indie - Agra > GROBOWIEC AKBARA
Akbar Wielki (1542-1605) był najpotężniejszym władcą z dynastii Wielkich Mogołów. Był nie tylko wojownikiem, strategiem i dobrym włodarzem, ale też miłośnikiem sztuki. Miał otwarty umysł, cechowała go tolerancja i ciekawość innych kultur.
Indie - Agra > ITMAD UD DAULAH
Grobowiec cesarskiego ministra w Agrze nazywany jest Małym Taj Mahalem albo po prostu Szkatułką. Jest piękny, doskonale symetryczny, dopracowany w najmniejszych detalach i otoczony wysmakowanym ogrodem. Emir Itmad ud Daulah był nie tylko ministrem na mogolskim dworze, ale i pradziadkiem Mumtaz Mahal, cesarzowej spoczywającej w Taj Mahal.
Indie - Agra > AGRA FORT
AGRA FORT, nazywany też Czerwonym Fortem, to zespół budowli fortyfikacyjnych zamkniętych wewnątrz potężnych murów obronnych. Fort budowano od XVI do pierwszej połowy XVII wieku. Dzieło rozpoczął cesarz Akbar w 1565 roku, a kontynuowali jego następcy.
Indie - Agra > TAJ MAHAL
Cesarzowa Mumtaz Mahal była kobietą niezwykłą. Natura obdarzyła ją wyjątkową urodą, inteligencją i odwagą, co sprawiło, że od początku trwania tego królewskiego związku była dla męża nie tylko żoną i matką jego dzieci, ale powiernicą, przyjaciółką i … towarzyszką wypraw wojennych, na które wyruszała z cesarzem nawet będąc w zaawansowanej ciąży.
Indie - BATESHWAR
Wieś Bateshwar liczy około 5000 mieszkańców i, według tradycji, tyleż lat historii. Jest to z pewnością jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miejsc na świecie. Bateshwar słynie z zabytkowego kompleksu świątyń i dorocznego targu – Bateshwar Fair – łączącego w sobie elementy religijne ze świeckimi.
Indie - DELHI
DELHI, drugie co do wielkości miasto Indii (pierwsze miejsce zajmuje Bombaj), jest ważnym centrum komunikacyjnym, przemysłowym i kulturalnym kraju. Licząca około 20 milionów mieszkańców stolica obfituje w piękne budynki współczesne – muzea, teatry, budynki rządowe – i wspaniałe zabytki, głównie z okresu Wielkich Mogołów.
Indie - Delhi > AGRASEN KI BAOLI
Agrasen ki Baoli to piękna studnia schodkowa, wybudowana w zamierzchłej przeszłości przez króla Agrasena, legendarnego potomka boga Ramy, i przebudowana w XIV wieku. Mierzy sobie 60 m długości i 15 m szerokości, a na samo dno prowadzi ponad 100 stopni. Studnie schodkowe są arcydziełami sztuki architektonicznej i technicznej.
Indie - Delhi > AKSHARDHAM
Akshardham to piękny, współcześnie wybudowany hinduistyczny kompleks świątynny, poświęcony guru Swaminarayanowi i nawiązujący swym wyglądem do tysiącleci duchowych i artystycznych tradycji Indii. Otacza go ogrodowy kompleks krajobrazowy.
Indie - Delhi > BIRLA MANDIR
Lakshminarayan Temple, lub inaczej Birla Mandir (od nazwiska fundatora), to współczesna, zbudowana w latach 30-tych ubiegłego wieku świątynia hinduistyczna poświęcona bogu Wisznu i jego czcigodnej małżonce – bogini Lakszmi. Bryła budynku zwieńczona charakterystycznymi ceglanymi wieżami nawiązuje do orisańskiego stylu architektonicznego.
Indie - Delhi > CZERWONY FORT
Czerwony Fort to wizytówka i zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w indyjskiej stolicy, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Twierdzę, a właściwie ufortyfikowany pałac, wybudował piąty z Wielkich Mogołów Shah Jahan (Szach Dżahan), ten sam, który swojej ukochanej Mumtaz wzniósł w Agrze najpiękniejszy grobowiec świata. Budowę zakończono w 1648 roku i do roku 1857 fort pełnił rolę rezydencji cesarskiej i, co za tym idzie, centrum świata Mogołów.
Indie - Delhi > GROBOWIEC HAZRAT NIZAMUDDINA
Jeśli ktoś marzy o podróżach w czasie, powinien udać się do delhijskiej dzielnicy Nizamuddin, której wąskie uliczki pełne straganów i sklepików z dewocjonaliami, kwiatami i przekąskami, wiodą do grobowca sufickiego świętego. Wszystko tu wygląda i pachnie tak, jak zapewne wyglądało i pachniało przed setkami lat.
Indie - Delhi > GROBOWIEC HUMAYUNA
Mauzoleum cesarza Humayuna zbudowano w połowie XVI w. na polecenie starszej żony władcy. Budowa trwała 16 lat. W architekturze grobowca znajdziemy mieszankę elementów charakterystycznych dla budownictwa indyjskiego i perskiego. Styl ten ewoluował w coraz subtelniejsze formy i można powiedzieć, że Taj Mahal stanowi jego szczytowy wytwór.
Indie - Delhi > GROBOWIEC SAFDARJUNGA
Grobowiec Safdar Junga to XVIII-wieczne mauzoleum wzniesione z piaskowca i marmuru. Safdar Jung był władcą Avadhy, a następnie Wielkim Wezyrem (premierem) na dworze Wielkiego Mogoła Ahmeda Shaha Bahadura, nad którym zdobył całkowitą władzę. Można więc uznać, że choć jego władza w stolicy skończyła się wygnaniem i niesławą, Safdar Jung był w istocie cesarzem, o czym świadczy jego wyniosły i monumentalny grobowiec.
Indie - Delhi > GURDWARA BANGLA SAHIB
Jedna z dziewięciu i chyba najsłynniejsza świątynia sikhijska w Delhi – Gurdwara Bangla Sahib – to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić i to nie tylko ze względu na wspaniałą złotą kopułę i urzekającą architekturę budowli, wzniesionej w XVIII wieku na miejscu XVII-wiecznego pałacyku radży Mirzy Jai Singha.
Indie - Delhi > NOWE DELHI
New Delhi to centralna część indyjskiej stolicy – nowoczesne miasto z szerokimi bulwarami i budynkami rządowymi tworzącymi największy tego typu kompleks na świecie. Zaczęto je budować z rozmachem jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, a ukończono w 1947 roku, kiedy było już wiadomo, że Brytyjczycy opuszczą Indie.
Indie - Delhi > OGRODY LODICH
Lodi Gardens są pięknym, zadbanym parkiem z oczkami wodnymi, strumieniami i mnóstwem zieleni, kryjącym malownicze grobowce sułtanów z dynastii Sajidów i Lodich, pochodzące z XV i XVI wieku. Ogrody założyli w 1936 r. Brytyjczycy, przesiedlając okoliczną ludność, burząc wioski i planując zniszczenie zabytkowych grobowców, co na szczęście nie doszło do skutku.
Indie - Delhi > PAHARGANJ
Paharganj pachnie dymem kadzidełek, gorącym tłuszczem i curry. Paharganj to tłum, gwar i niesamowity nastrój minionych epok w połączeniu z hinduskim stylem życia. To jeden wielki bazar, na którym można kupić dosłownie wszystko; można wymienić pieniądze, znaleźć nocleg, przewodnika, zjeść wyśmienity posiłek, spotkać wielu ciekawych ludzi z różnych stron świata.
Indie - Delhi > QUTUB MINAR
Qutub Minar to miejsce związane z najdawniejszą historią miasta. Znajdziemy tu ruiny najstarszego meczetu w mieście, do budowy którego użyto kamieni ze zburzonych świątyń hinduistycznych i dżaińskich. Na jego dziedzińcu znajduje się siedmiometrowa, nierdzewiejąca żelazna kolumna. Tradycja głosi, że objęcie jej oburącz stając tyłem do słupa, zapewni powodzenie we wszystkich planowanych przedsięwzięciach.
Indie - Delhi > STARE DELHI
Stare Delhi to dawna stolica cesarza Shahjahana, tego samego, który swej zmarłej żonie wystawił najsłynniejsze mauzoleum świata – Taj Mahal. Całe miasto Delhi, a raczej obszar, na którym leży obecna stolica, może poszczycić się tysiącletnią historią, której burzliwe wydarzenia powoływały do życia kolejno siedem miast. Współczesne Delhi jest ósmym miastem, a jego najstarsza dzielnica, nazywana Starym Delhi – siódmą stolicą cesarskiego imperium.
Indie - Delhi > ŚWIĄTYNIA BAHAISTYCZNA
Świątynia bahaistyczna, nazywana też ze względu na kształt Świątynią Lotosu, zbudowana została w latach 1980-86 przez kanadyjskiego architekta perskiego pochodzenia, i może pomieścić jednorazowo około 2500 osób.
Indie - FATEHPUR SIKRI
FATEHPUR SIKRI jest wspaniałym, ufortyfikowanym miastem-widmem. W latach 1571–1585, za panowania cesarza Akbara, pełniło funkcję stolicy imperium mogolskiego. Aby uhonorować świątobliwego Szejka Salima Chistiego, który przepowiedział Akbarowi narodziny dziedzica, cesarz kazał wybudować na pustyni nowe „doskonałe” miasto między wioskami Fatehpur i Sikri.
Indie - JAIPUR
JAIPUR to piękna, zbudowana z rozmysłem i niezwykłą starannością przez maharadżę Jai Singha II stolica stanu Rajasthan i cel wszystkich podróżujących po Północnych Indiach turystów. Nazywany jest Różowym Miastem, gdyż budynki w starej części miasta ma właśnie taką barwę.
Indie - Jaipur > AMBER FORT
Wybudowany w XVI wieku AMBER FORT jest typowym przykładem architektury obronnej w Rajasthanie, mieszanką wpływów hinduistycznych i muzułmańskich. Górujący nad okolica fort był siedzibą loklanych władców do poczatku XVIII wieku, kiedy to maharadża kazał zbudować nową stolicę na równienie. Wewnątrz niezwykłego kompleksu znalazły miejsce sale audiencyjne, pawilony mieszkalne, urzędy i ogrody.
Indie - Jaipur > BIRLA MANDIR
LAKSHMI NARAYAN MANDIR, czyli inaczej Birla Temple, to wzniesiona z białego marmuru u stóp wzgórza Moti Dungari hinduistyczna świątynia o ciekawej architekturze. Do głównego wejścia wiodą szerokie schody z białego kamienia, białe są kolumny wspierające stropy, murki otaczające świątynię i samo jej wnętrze.
Indie - Jaipur > GALTA JI
GALTA JI to hinduistyczny kompleks świątynny, ważne miejsce pielgrzymek. W pawilonach o typowej radżpucjiej architejturze i z pięknie malowanymi fasadami funkcjonują świątynie hinduskich bogów, w tym Hanumana, króla małp. Głównym miejscem kompleksu jest żródełko ze świętą wodą spływającą do zbiorniów, w których zanurzają sie pobożni pielgrzymi by zmyć swoje grzechy.
Indie - Jaipur > HAWA MAHAL
HAWA MAHAL, w dosłownym tłumaczeniu Pałac Wiatrów, to wizytówka Jaipuru. Pięciopiętrowy budynek o koronkowej fasadzie niczym korona boga Kriszny z prawie tysiącem małych okienek, przez które damy dworu mogły oglądać toczące się na ulicy codzienne życie zwykłych mieszkańców, stoi w sercu starego miasta. Dziś w tym przedziwnym pałacu mieści się Muzeum Archeologiczne.
Indie - Jaipur > JANTAR MANTAR
W wolnym tłumaczeniu nazwa JANTAR MANTAR oznacza „Instrument do Pomiaru Harmonii Niebios”. Wybudowane w pierwszej połowie XVIII wieku Jantar Mantar to doskonałe i precyzyjne obserwatorium astronomiczne z siedemnastoma instrumentami pomiarowymi noszącymi nazwę yantra.
Indie - Jaipur > OGRODY SISODIA RANI
PAŁAC I OGRODY SISODIA RANI Jai Singh II pozostawił po sobie wiele cennych zabytków. Jednym z nich jest Pałac królowej z rodu Sisodia, drugiej żony władcy, która, ze względu na dworskie intrygi nie czuła się bezpieczna w Pałacu Miejskim. Pałac położony jest w miejscu pełnym spokoju, w pięknym wielopoziomowym ogrodzie z licznymi kaskadami, fontannami i kanałami.
Indie - Jaipur > PAŁAC MAHARADZY
PAŁAC MAHARADŻY Obszar pałacu stanowi jedną siódmą powierzchni całego starego miasta, prowadzi do niego wiele bram, a na terenie kompleksu znajdziemy liczne pawilony i budynki pałacowe.
W części pałacu wciąż mieszka rodzina maharadży Jaipuru, a turystom udostępniono kilka pawilonów i dziedzińców.
Indie - Jaipur > ROYAL GAITOR
ROYAL GAITOR to położone nad jeziorem Man Sagar 15 km od Jaipuru miejsce kremacji maharadżów dynastii Kachhwala. Znajdziemy tu zbudowane z marmuru i piaskowca cenotafy, czyli symboliczne grobowce. Nie spoczywają w nich oczywiście ciała zmarłych, te bowiem zostały zgodnie z tradycją spalone na stosie.
Indie - FORT NEEMRANA
Miasto Neemrana leży w samym sercu Złotego Trójkąta rozciągniętego pomiędzy Delhi, Agrą i Jajpurem. Sercem zaś tego starożytnego miasta jest wybudowany w 1464 roku Fort Neemrana, w którym rezydował swego czasu król Prithiviraj Chauhan III. Fort położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę, a co najważniejsze,
-
Miejsca z naszych tras
- BANGLADESZ
- BHUTAN
- INDIE Złoty Trójkąt
- INDIE Południowe
- INDIE Północne
- NEPAL
- SRI LANKA
Informacje praktyczne
- UBEZPIECZENIE
- WIZY
- Indie Szerokopojęte - ogólne
- info praktyczne - Indie
- info praktyczne - Nepal
- info praktyczne - Sri Lanka
Dowiedz się więcej
- o kulturze i obyczajach
- o świętach i festiwalach
- o ciekawych miejscach
- teksty różne