Indie - MAMALLAPURAM

Zieleń palm, bananowców i pól, złoto światyń, plaż i słońca, błękit nieba i morza – oto niezwykły koloryt Mamallapuram (dawniej Mahabalipuram), obecnie niewielkiego, a niegdyś ważnego i tętniącego życiem miasta-portu i pradawnego miejsca kultu.

Dawna stolica dynastii Pallawów, wpisana na listę dziedzictwa kultury UNESCO,  przyciąga licznymi zabytkami, pięknymi skałami, dobrym jedzeniem i zielenią. 

Pośród palm, pomiędzy piaszczystymi łachami, na plaży i przy drogach, dosłownie wszędzie, stoją liczące grubo ponad tysiąc lat świątynie, kaplice, rzeźby i płaskorzeźby. Najsłynniejsze zabytki Mamallapuram  to wzniesiona nad Zatoką Bengalską  Świątynia Nadbrzeżna (Shore Temple), szczególnie ślicznie wyglądająca o wschodzie słońca; Thirukadalmallai – stojąca na plaży niewielka świątynia poświęcona Wisznu; Pancha Rathas – pięć świątyń poświęconych Śiwie, ale noszących imiona znanych z Mahabharaty bohaterskich braci Pandawów i, oczywiście, jedna z najsłynniejszych płaskorzeźb świata: Gangawatarana (Zstąpienie Gangi). Wysoka na 10 i długa na 30 metrów płaskorzeźba przedstawia moment zstąpienia bogini Gangi (Gangesu) na ziemię. Bogini, pokazana jako pół-kobieta, pół wąż, zstępuje skalną szczeliną-rzeką wijącą się pomiędzy zastępami stworzeń – ludzi, zwierząt i istot mitologicznych – składających hołd życiodajnej Gandze. Postaci, a zwłaszcza zwierzęta, przedstawione są z ogromnym artyzmem, a całość budzi podziw i wzrusza. W palącym słońcu łatwiej  docenić znaczenie wody i zachwycić się kunsztem starożytnych rzeźbiarzy, których praca była błaganiem i zarazem dziękczynieniem.

Oprócz wymienionych obiektów, na obszarze mamallapurskiego kompleksu, napotkamy inne budowle i  rzeźby, równie zachwycające, choć mniej sławne, jak choćby naturalnej wielkości słonia, czy stojące tu i ówdzie figury świętego byka Nandina. Ponadto, pomiędzy świątyniami, wśród zieleni, kryją się pięknie ukształtowane skałki (można po nich połazić) i niezwykłe kamienie. Najsłynniejszym jest głaz noszący nazwę Kula Masła Kriszny, jest to ogromna kamienna kula, stojąca sobie, jakby nigdy nic na gorącym piasku. Większość zabytków Mamallapuram pochodzi z VI i VII wieku.

Samo miasteczko jest niewielkie, ale… pełne bogów. W wielu miejscach możemy zobaczyć współczesnych rzeźbiarzy-kamieniarzy, wykuwających mniejsze i większe figury rozmaitych bóstw. Można sobie takiego boga kupić na miejscu, uwzględniając oczywiście gabaryty i masę, gdyż niektóe rzeźby są naprawdę spore.

Przy plaży znajdują się kryte palmowymi liśćmi restauracyjki, gdzie można zamówić świeżutką rybę, często serwowaną na palmowym liściu.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.