IN Zdrowie
Woda w indyjskich kranach nie nadaje się do picia, ale na rynku jest duży wybór wód mineralnych (głownie niegazowanych), nie ma problemu z gaszeniem pragnienia.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną, turystom zdarzają się dolegliwości żołądkowe, które najczęściej nie są powodem do niepokoju.
Owoce trzeba myć i wycierać, a najlepiej obrać ze skórki. Najbardziej ryzykowne są więc winogrona. Unikajmy także napojów z lodem niewiadomego pochodzenia. Wyobraźnię turystów porusza zwykle wielka bryła lodu owinięta jutowymi szmatami wieziona na rowerze. Zapewne trafi do któregoś punktu sprzedającego pyszne soki na ulicy. W dobrych hotelach i restauracjach lód pozyskuje się w bardziej higienicznych warunkach.
Do mycia zębów można używać wody mineralnej lub przegotowanej, przynajmniej na początku pobytu.
W miejscach gdzie jest gorąco i wilgotno buszują komary (najwięcej wylęga się oczywiście w porze deszczowej). Niektóre przenoszą malarię, inne dengę, a inne „tylko” uprzykrzają życie brzęczeniem i ukąszeniami. Najlepszym zabezpieczeniem jest zakrywanie ciała i używanie odstraszaczy. Leki antymalaryczne nie chronią przed zachorowaniem na malarię, ale pozwalają ją lekko przejść. Na temat tego czy i kiedy warto je zażywać zdania sa podzielone.
W miejscach gdzie Słońce mocno operuje, należy stosować kremy z odpowiednim filtrem ochronnym oraz nosić nakrycia głowy. Ważne jest też nawadnianie organizmu. Trzeba dużo pić i nie tylko samą wodę.
-
Miejsca z naszych tras
- BANGLADESZ
- BHUTAN
- INDIE Złoty Trójkąt
- INDIE Południowe
- INDIE Północne
- NEPAL
- SRI LANKA
Informacje praktyczne
- UBEZPIECZENIE
- WIZY
- Indie Szerokopojęte - ogólne
- info praktyczne - Indie
- info praktyczne - Nepal
- info praktyczne - Sri Lanka
Dowiedz się więcej
- o kulturze i obyczajach
- o świętach i festiwalach
- o ciekawych miejscach
- teksty różne