IN Zdrowie

Ze względu na odmienną florę bakteryjną, turystom zdarzają się dolegliwości żołądkowe. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo zatrucia pokarmowego proszę bezwzględnie nie pić nieprzegotowanej  wody z kranu, ale generalnie w ciepłym klimacie należy dużo pić, nawet kilka litrów płynów dziennie. Wszędzie jest dostępna niegazowana butelkowana woda mineralna.

Owoce trzeba myć i najlepiej obierać ze skórki. Najtrudniej bezpiecznie obejść się z winogronami, dlatego nie zachęcamy do kupowania winogron.

Uwaga też na lód dodawany do drinków i soków wyciskanych na ulicznych straganach. Soki bywają przepyszne, ale lodu nie polecamy. Wielka bryła lodu owinięta jutowymi workami wieziona na rowerze może poruszyć wyobraźnię. Zapewne trafi do któregoś punktu sprzedającego soki na ulicy. W dobrych hotelach i restauracjach lód pozyskuje się w bardziej higienicznych warunkach.

Najbezpieczniejsze jest spożywanie potraw gotowanych i smażonych, ale nie ma co przesadzać. Plasterki cebuli, pomidora, marchewki, czy lassi zdecydowanie wzbogacają miejscowe posiłki.

Dla zachowania higieny przydaje się żel antybakteryjny, szczególnie przed jedzeniem, w miejscu, w którym nie ma gdzie umyć rąk.

Mycie zebów zwykle nie wiąże się z piciem wody, więc nie trzeba do tego uzywać wody mineralnej.

W miejscach gdzie Słońce mocno operuje, należy stosować kremy z odpowiednim filtrem ochronnym oraz nosić nakrycia głowy.

Tam gdzie jest gorąco i wilgotno buszują komary (najwięcej wylęga się oczywiście w porze deszczowej). Niektóre przenoszą choroby, a inne „tylko” uprzykrzają życie brzęczeniem i ukąszeniami. Leki antymalaryczne nie chronią przed zachorowaniem na malarię, ale pozwalają ją lekko przejść. Na temat tego czy i kiedy warto je zażywać zdania sa podzielone. Kwestię ewentualnego zażywania leków antymalarycznych proszę skonsultować z lekarzem. Niebezpieczeństwo zakażenia malarią bywa różne w zależności od regionu i pory roku. Inne choroby przenoszone przez komary to denga i chikungunya. Komarzyce roznoszące dengę i chikungunyę polują za dnia, najchętniej o świcie i zmierzchu, więc najlepszą ochroną jest okrywanie ciała i stosowanie repelentów.

Kwestię ewentualnego zażywania leków antymalarycznych proszę skonsultować z lekarzem.


UNIWERSALNA APTECZKA PODRÓŻNA

W Indiach lekarstwa są tanie i łatwo dostępne bez recepty, ale wiele specyfików występuje pod innymi nazwami niż w Europie. Jeśli może się zdarzyć potrzeba kupienia szczególnego leku, proszę spisać jego główny składnik, żeby aptekarz wiedział czego ma szukać.

Poniżej propozycja najważniejszych składników apteczki, które warto mieć ze sobą, bo choć wszystko można na miejscu kupić, to nie o każdym czasie i nie w każdym miejscu jest obok apteka.

Specyfiki zażywane regularnie lepiej zabrać w oryginalnych opakowaniach i spakować je do bagażu podręcznego.

  • plastry i opatrunki na ewentualne skaleczenia czy otarcia
  • środki przeciwbólowe
  • środki na przeziębienie i przeciwgorączkowe
  • specyfik od bólu gardła (zadziwiająco często się zdarza)
  • leki hamujące biegunkę – węgiel na drobne niedogodności i coś mocnego na poważniejsze kłopoty
  • środek odstraszający komary/insekty i łagodzący objawy ukąszeń (na miejscu jest jeden specyfik w sprayu lub kremie - „odomos”)
  • alergicy i osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną niech nie zapomną o leku przeciwalergicznym i czymś przeciw chorobie lokomocyjnej
  • ewentualnie antybiotyk o szerokim spektrum działania, jeśli wiemy jak go użyć

Miejscowy bardzo skuteczny środek na bóle brzucha i biegunkę to NORFLOX TZ.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.